WikiFood Recepty
Menu
Navigace
Hlavní strana
Poslední změny
Náhodná stránka
Hledat
Odkazuje sem
Související změny
Speciální stránky
Informace o stránce
Poslední změny
Nápověda
Nejste přihlášen(a)
Diskuse
Příspěvky
Přihlášení
Akce
Stránka
Diskuse
Editovat
Zobrazit historii
Editace stránky
Bylinky
(část)
Varování:
Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se
přihlásíte
nebo si
vytvoříte účet
, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.
Antispamová kontrola.
NEVYPLŇUJTE
následující!
=== Bylinky v kuchyni === Používání bylinek v kuchyni se řídí kulinářskými tradicemi, které jsou v každé zemi jiné. Každá oblast má své oblíbené bylinky: [[dobromyslí]], [[mátou]] a [[koprem]] se často ochucuje skopové na Středním východě a v Řecku; v Thajsku skoro každé jídlo na stole zdobí listy [[koriandru]]; [[citronela]] ochucuje rybí a kuřecí pokrmy. Ve Velké Británii je oblíbeným kořením [[šalvěj]] k vepřovému, sýru ''sage derby'' dává zelenou barvu, zatímco pečené jehněčí se často podává s mátovou omáčkou. Důležitou chuťovou přisadou je [[kopr]]: ve Skandinávii k rybě, do polévky v Rusku a Dánsku a do nakládaných okurek v Americe. Italové považují za šťastné spojení [[bazalky]] s [[rajčaty]], [[rozmarýny]] s jedněčím, Němci [[saturejky]] s [[boby]] a [[fazolemi]] a Francouzi [[estragonu]] s [[kuřaty]] a [[fenyklu]] s rybou. Známá je pronikavá vůně a řízná chuť [[provensálského koření]]; [[tymián]], [[majoránka]], [[estragon]], [[jalovec]], [[levandule]], [[bobkový list]] ([[vavřín]]), [[rozmarýna]] a [[fenykl]] zabírají většinu zemědělské půdy a využívají dlouhé hodiny slunečního svitu v oblasti Provence. Množství koření používaného při vaření záleží zčásti na individuální chuti, zčásti na typu koření. Pronikavě aromatická koření je lépe užívat jen střídmě. Čerstvé bylinky jsou vždy lepší než sušené, a proto si některé druhy můžeme pěstovat sami v nádobách na okenních římsách. Patří mezi ně [[petržel]], [[bazalka]], [[fenykl]], [[majoránka]] a [[tymián]]. '''Sušené bylinky, zbavené vody, jsou mnohem vydatnější než čerstvé. Jedna lžička sušených bylinek se vyrovná třem lžičkám nebo jedné lžíci čerstvých.''' '''[[Bouquet garni]]''', s oblibou používaný ve Francii, je svazek bylinek ovinutý nití nebo malým kouskem gázoviny a vložený do omáček, dušených pokrmů nebo omáčky na ryby. Takový svazek obsahuje snítku [[petržele]], [[tymiánu]], [[bobkový list]] a může tam být i [[celer]], [[česnek]], [[rozmarýna]], [[majoránka]], [[saturejka]] apod. Ke konci vaření se bouquet vyjme. Také [[bobkové listy]] vložené přímo do pokrmu se před podáváním vyndají, stejně tak sušené snítky [[tymiánu]] nebo [[majoránky]], neboť by v podávaném pokrmu rušily.
Shrnutí editace:
Všechny příspěvky do WikiFood Recepty jsou zveřejňovány podle Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported (podrobnosti najdete na
WikiFood Recepty:Autorské právo
). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do WikiFood Recepty neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv.
public domain
).
NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
To protect the wiki against automated edit spam, we kindly ask you to solve the following hCaptcha:
Storno
Pomoc při editování
(otevře se v novém okně)