WikiFood Recepty
Menu
Navigace
Hlavní strana
Poslední změny
Náhodná stránka
Hledat
Odkazuje sem
Související změny
Speciální stránky
Informace o stránce
Poslední změny
Nápověda
Nejste přihlášen(a)
Diskuse
Příspěvky
Přihlášení
Akce
Stránka
Diskuse
Editovat
Zobrazit historii
Editace stránky
Omáčky - užitečné rady
(část)
Varování:
Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se
přihlásíte
nebo si
vytvoříte účet
, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.
Antispamová kontrola.
NEVYPLŇUJTE
následující!
== Stolní omáčky == Stolní omáčky se prodávají již hotové a přikládají se k doplnění porkmů přímo na stůl. Nejpopulárnější stolní omáčkou je bezesporu kečup. Ten se používá jako chuťová přísada do jídel a pokrmů, ale zároveň i jako stolní omáčka. Existuje mnoho druhů a variant této slano-sladko-navinuté omáčky ze zahuštěného rajského protlaku s kořením. Je zajímavé, že název je odvozem od čínského slova ke-tsiap, což je v čínštině pojmenování láku z naložené ryby. Dalším evergreenem na našich stolech je omáčka, jejíž původ je v Indii, a která se vyrábí ze sladového octa, melasy, silného masového výtažku, sardelek, soli, hřebíčku a chilli. Již od roku 1838 se připravuje a plní do sklenic v Anglii a konzumuje na celém světě. Kdyby před vámi někdo řekl "vustr" nebo "vustršájr sós", tak mluví právě o zmiňované omáčce u nás jmenované worcesterská nebo lidově vorčestr. Kdysi jsem si sójovou omáčku připravoval sám. Nebyla totiž běžně k dostání. Dnes si tuto populární příchuť můžeme koupit v několika druzích. Vyrábí se většinou z prokvašených sójových bobů. V Japonsku nebo v Číně, kde se používá nejvíce, ji dále rozlišují do mnoha druhů, slané a neslané, světlé či tmavé, husté, řídké atd. Další stolní omáčkou, která je u nás již běžně na trhu, je čili omáčka (chilles). Kuchařské knihy jich pojmenovávají několik druhů, většinou podle místa vzniku, jako třeba mexická salsa a podobně. U nás vnímáme čili jako něco velmi pálivého, ale kdo navštívil tropické oblasti, určitě mi potvrdí, že tam takové pikantnosti přímo našinec potřebuje. Po celém světě se vyrábějí různé omáčky z ryb a darů můře. Pokud vím, tak u nás se ještě moc nepoužívají. Je to trošku škoda, protože taková ústřicová, krevetová či rybí omáčka ke grilované zelenině nebo steaku z ryby skýtá výbornou pikantní příchuť. Nejbližší ze všech těchto omáček je nám asi sardelová pasta. Když promícháte v mističce trochu hladké hořčice, sardelky, citrónové šťávy, a směs pak přidáte k přírodně pečenému filátku z tresky, uvidíte, jak si pochutnáte.
Shrnutí editace:
Všechny příspěvky do WikiFood Recepty jsou zveřejňovány podle Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported (podrobnosti najdete na
WikiFood Recepty:Autorské právo
). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do WikiFood Recepty neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv.
public domain
).
NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
To protect the wiki against automated edit spam, we kindly ask you to solve the following hCaptcha:
Storno
Pomoc při editování
(otevře se v novém okně)