WikiFood Recepty
Menu
Navigace
Hlavní strana
Poslední změny
Náhodná stránka
Hledat
Odkazuje sem
Související změny
Speciální stránky
Informace o stránce
Poslední změny
Nápověda
Nejste přihlášen(a)
Diskuse
Příspěvky
Přihlášení
Akce
Stránka
Diskuse
Editovat
Zobrazit historii
Editace stránky
Omáčky - užitečné rady
(část)
Varování:
Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se
přihlásíte
nebo si
vytvoříte účet
, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.
Antispamová kontrola.
NEVYPLŇUJTE
následující!
== Moderní omáčky == Stejně jako móda má své trendy, kdy se neustále hledají nové materiály, nejinak je tomu i v gastronomii. Proto se pokusím nejprve vysvětlit, co myslím pojmem moderní omáčka. Hlavní rys je její malé množství. Podlévá se na talíř jen pod maso. Zpravidla se kombinují dvě omáčky: jedna z nich je pro chuť pokrmu základní a druhá ji doplňuje spíše svou pikantností. Dalším důležitým pravidlem je, že omáčka nebo omáčky mají talíř také zdobit. Na velký nahřátý talíř se z omáček nalévají různé oblouky či jezírka k příslušným pokrmům. Pro dobrého kuchaře zároveň platí, že bude ladit chuť hlavní složky pokrmu. Například jsme připravili rolovanou telecí pečeni a k ní přílohy: mladou brokolici zapékanou v sýru a petrželové brambory. K tomuto pokrmu by byly vhodné dvě omáčky. Prvou bych volil přírodní šťávu z telecí pečeně, a jako druhou bych navrhoval jemnou smetanovou omáčku s bylinkami a žampiony. Při výběru kompozice omáček k pokrmům se také ctí skutečnost, že pokud je pokrm nevýrazný, doplňuje jej zlehka pikantní omáčka, a pokud je pokrm výrazný, je volena omáčka jemná. Takže, když budete číst v jídelním lístku nabídku hráškové či šunkové omáčky, nebojte se, že vám přinesou hluboký talíř plný husté majdy. Kuchař zpravidla základní hustou omáčku zahřeje a vloží do ní trochu rozmixovaného hrášku nebo šunky, kousek másla a lžíci kysané smetany a omáčka je hotová. Mou velmi oblíbenou omáčkou je brusinková omáčka. Lze ji podávat studenou i teplou. Do brusinkového kompotu přidám trochu rybízového rosolu, trochu dobrého kečupu, citrónovou šťávu, kousek celé skořice a nechám jenom prohřát. Pokud je omáčka řídká, je možné ji trochu přihustit škrobem - solamylem rozmíchaným ve vodě. Taková omáčka je skvělá ke zvěřině, ke kuřecímu masu a stejně výborná je k zapékaným těstovinám. A ještě můžeme zmínit sýrovou omáčku. Tu snadno připravíte z mléka a taveného sýra, případně přihustíte hotovou jíškou, kterou nemusíte provařovat déle než dvě minuty. Pokud chcete udělat rychle zajímavou omáčku k přírodně upečené kotletě, stačí dát do výpeku na pánvi lžíci hořčice a trochu kečupu, hrudku másla, krátce zarestovat, pak zalít deci červeného vína, vše promíchat a nalévat na talíř pod kotlety. Víno můžeme nahradit sladkou smetanou.
Shrnutí editace:
Všechny příspěvky do WikiFood Recepty jsou zveřejňovány podle Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported (podrobnosti najdete na
WikiFood Recepty:Autorské právo
). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do WikiFood Recepty neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv.
public domain
).
NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
To protect the wiki against automated edit spam, we kindly ask you to solve the following hCaptcha:
Storno
Pomoc při editování
(otevře se v novém okně)