Akce

Luštěnina: Porovnání verzí

Z WikiFood Recepty

Bez shrnutí editace
Přesměrování na Luštěniny
značka: nové přesměrování
 
(Nejsou zobrazeny 3 mezilehlé verze od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
'''Luštěnina''' neboli '''luskovina''' je souhrnné označení pro skupinu rostlin a jejich plodů zahrnující [[hrách]], [[fazole]], [[čočku]], [[cizrnu]] a [[sóju]].
#PŘESMĚRUJ [[Luštěniny]]
 
Rostliny luštěnin mají vysokou schopnost vázat atmosférický dusík symbiózou s baktériemi (rod ''Rhizobium''), díky čemuž vyžadují méně hnojiv. Jsou proto používány pro obnovení půdy, v níž byl dusík vyčerpán.
 
Luštěniny mají vysoký obsah bílkovin.
 
Luštěniny běžně obsahují sacharidy (nepřesně uhlovodany) krátkých řetězců, které, ač nestravitelné lidským trávicím ústrojím, jsou trávené bakteriemi nacházejícími se v tlustém střevě, což způsobuje nadýmání. Dále obsahují značné množství vitaminů skupiny B, poměrně dost nerostných látek, o polovinu méně vápníku než mléko, fosfor a stejné množství železa jako žloutek. Postrádají vitaminy A a C. Až na sóju a [[podzemnici olejnou]] jsou všechny chudé na tuky.
 
== Úprava luštěnin před konzumací ==
Luštěniny by se neměly konzumovat syrové ze dvou důvodů. Prvním je, že obsahují tzv. trypsinový inhibitor. Jeho primární úlohou např. u sojových bobů je ochrana proti hmyzu. Trypsin je jedním z trávicích enzymů člověka a syrové luštěniny by způsobily vážné trávicí potíže.
 
Druhou problematickou látkou, kterou luštěniny obsahují, jsou lektiny. Ty způsobují srážení červených krvinek – stěny krvinek obsahují cukry, na které se lektiny snadno vážou. Příčina přítomnosti lektinu v luštěninách je zatím neobjasněná.
 
Obě uvedené toxické látky lze odstranit pomocí namáčení a varem. Doba máčení je 12 hodin, poté je třeba vodu vylít a dát luštěniny vařit v čerstvé vodě. Množství toxických látek lze rovněž snížit klíčením.
 
== Druhy ==
* [[Cizrna beraní]] ([[římský hrách]])
* [[Čočka jedlá]] (zastarale čočovice)
* [[Hrách setý]] pravý
* [[Hrách setý]] rolní = peluška
* [[Fazol obecný]] ([[fazole]])
* [[Sója luštinatá]] ([[sojové boby]])
* [[Podzemnice olejná]] ([[arašídy]] neboli [[buráky]])
* Bob obecný koňský - pěstován především v řepařské a obilnářské výrobní oblasti jako zelené hnojení a jako krmivo pro hospodářská zvířata
* Lupina úzkolistá (vlčí bob úzkolistý) - pro zelené hnojení a jako krmivo pro dobytek
* Vikev panonská (vička)
* Vikev huňatá (vička) - využívá se na zelené krmení, k silážování, na pastvu (odolává pošlapání) nebo se zaorává na zelené hnojení
* Vikev setá (vička)
 
== Reference ==
''V tomto článku byly použity texty z článku [https://cs.wikipedia.org/wiki/Luštěnina Luštěnina] na české Wikipedii.''
 
[[Category:Luštěnina]]

Aktuální verze z 20. 11. 2018, 20:02

Přesměrování na: