Akce

Kapary: Porovnání verzí

Z WikiFood Recepty

m Nahrazení textu „Category:Koření“ textem „Category:Bylinky, koření a semena
Bez shrnutí editace
 
Řádek 1: Řádek 1:
'''Kapary''' jsou nerozvinutá poupata květů keře kapary trnité, naložená v [[soli]] nebo solném nálevu, případně v solném nálevu s vinným octem. Nejlepší kapary pocházejí z francouzského Provence a jsou nazývány „nonpareilles“ (nesrovnatelné). Používají se tedy hodně ve středomořské kuchyni (italské, španělské, řecké), do salátů, omáček, na těstoviny, pizzu i k různým masům jako je ragú, mleté řízky nebo ryby či jehněčí speciality. Kapary v nálevu lze při vaření použít bez úpravy, kvalitnější kapary nakládané pouze v soli je třeba před použitím propláchnout, aby svou chutí nepřehlušily chuť ostatních přísad pokrmu.
'''Kapary''' (''Capparis spinosa'', var. ''rupestris''), užitkovou částí keře z čeledi kaparovitých, původem ze Středomoří, jsou uzavřená poupata, tzv. '''kapary'''. Používají se jako nakládaná pikantní pochutina nebo např. k ochucení salátu ''nicoise'' a černé [[máslové]] omáčky. Za nejlepší se považují kapary francouzské; rozlišují se na ''capucine'' a ''nonpareille''.


== Zdravotní účinky ==
[[Category:Nakládaná zelenina, ovoce a pasty]]
Kapary mají příznivý vliv na imunitní systém, hlavně proti kašli, protože uvolňuje hleny. Mezi jeho další pozitivní vlastnosti patří, že působí močopudnost a čistí tak organismus. Mezi další léčebné prvky patří antihistaminikum, které je obsaženo v pupenech rostliny.
 
== Reference ==
''V tomto článku byly použity texty z článku [https://cs.wikipedia.org/wiki/Kapary Kapary] na české Wikipedii.''
 
[[Category:Bylinky, koření a semena]]

Aktuální verze z 19. 1. 2019, 06:12

Kapary (Capparis spinosa, var. rupestris), užitkovou částí keře z čeledi kaparovitých, původem ze Středomoří, jsou uzavřená poupata, tzv. kapary. Používají se jako nakládaná pikantní pochutina nebo např. k ochucení salátu nicoise a černé máslové omáčky. Za nejlepší se považují kapary francouzské; rozlišují se na capucine a nonpareille.