Akce

Anglická slanina: Porovnání verzí

Z WikiFood Recepty

Založena nová stránka s textem „Category:O surovinách
 
Bez shrnutí editace
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
[[Category:O surovinách]]
'''Anglická slanina''' je druh [[slaniny]], který pochází z anglosaských zemí, kde se označuje slovem ''bacon''. V českých zemích se vyrábí z [[vepřového boku]], který je vykostěn, neobsahuje tedy žebra či chrupavky a nemá s britským typem slaniny (tzv. ''back bacon'') téměř nic společného. Ta se skládá z nasolené vepřové pečeně a kousku boku s ponechaným tukovým krytím. Může být neuzená nebo uzená a bývá určena k další tepelné úpravě.
 
Postupy výroby jsou různé. Někdy se bok [[solí]] nasucho, části masa se tvarují, [[bůček]] se povaří a za mírné teploty udí do měkka. Jindy se bok naloží do slaného láku s [[česnekem]]. Toto se nechá několik týdnů odležet, bok v láku je třeba postupně hlídat a pokud možno ještě upravovat. Maso se pak udí studeným kouřem dva až tři dny. Průmyslová výroba anglické slaniny je odlišná, protože má za úkol zkrátit dobu výroby a celkově zlevnit produkci. K výrobě se používá např. umělý kouř, na obarvení slaniny barvící přípravky. Kromě toho od počátku 90. let 20. století začali někteří výrobci za účelem většího zisku či nižší ceny do anglické slaniny vpravovat vodu se zahušťovadly, dochucovadly a dalšími éčky, takže se dnes můžeme např. setkat s výrobky, kde podíl masa (resp. masné části) je jen něco málo přes 60 %.
 
== Reference ==
''V tomto článku byly použity texty z článku [https://cs.wikipedia.org/wiki/Anglická_slanina Anglická slanina] na české Wikipedii.''
 
[[Category:Uzeniny a masové produkty]]

Aktuální verze z 12. 6. 2019, 08:45

Anglická slanina je druh slaniny, který pochází z anglosaských zemí, kde se označuje slovem bacon. V českých zemích se vyrábí z vepřového boku, který je vykostěn, neobsahuje tedy žebra či chrupavky a nemá s britským typem slaniny (tzv. back bacon) téměř nic společného. Ta se skládá z nasolené vepřové pečeně a kousku boku s ponechaným tukovým krytím. Může být neuzená nebo uzená a bývá určena k další tepelné úpravě.

Postupy výroby jsou různé. Někdy se bok solí nasucho, části masa se tvarují, bůček se povaří a za mírné teploty udí do měkka. Jindy se bok naloží do slaného láku s česnekem. Toto se nechá několik týdnů odležet, bok v láku je třeba postupně hlídat a pokud možno ještě upravovat. Maso se pak udí studeným kouřem dva až tři dny. Průmyslová výroba anglické slaniny je odlišná, protože má za úkol zkrátit dobu výroby a celkově zlevnit produkci. K výrobě se používá např. umělý kouř, na obarvení slaniny barvící přípravky. Kromě toho od počátku 90. let 20. století začali někteří výrobci za účelem většího zisku či nižší ceny do anglické slaniny vpravovat vodu se zahušťovadly, dochucovadly a dalšími éčky, takže se dnes můžeme např. setkat s výrobky, kde podíl masa (resp. masné části) je jen něco málo přes 60 %.

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Anglická slanina na české Wikipedii.