Akce

Artyčok zeleninový: Porovnání verzí

Z WikiFood Recepty

m Editor přesunul stránku Artyčoky na Artyčok
Bez shrnutí editace
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
* Zabalené ve fólii vydrží v chadničce několik týnů. Jedí se pouze uvařené, bez listů a stonků. Dobře se omyjí a vaří 30-40 minut v osolené vodě. Někdy se do vody přidává i bobkový list nebo celý pepř. Uvařené artyčoky dobře chutnají s různými druhy dresinků (např. s česnekem a hořčicí) a omáček (Uncle Ben's, Spak).
'''Artyčok zeleninový''' (''Cynara scolymus'') - užitkovou částí vytrvalé rostliny podobné bodláku jsou květní úbory. Je původem ze severní Afriky, nyní však pěstovaná i v Evropě jako zimní zelenina a v Severní Americe po celý rok. Malé artyčoky se nakládají do [[octa]] celé, jemnější lůžko a vnitřní část se prodávají také konzervované a mražené. Artyčoky se mohou péci, smažit, vařit, plnit a podávat s různými omáčkami a dresinky, jako je kyselá omáčka, [[majonéza]] a [[holandská omáčka]]. Stonky artyčoků se při pěstování zjemňují bělením a přidávají se do polévek a dušených jídel. Mladé čerstvé artyčoky se mohou jíst i syrové.


[[Category:Zelenina]]
* Zabalené ve fólii vydrží v chadničce několik týnů. Jedí se pouze uvařené, bez listů a stonků. Dobře se omyjí a vaří 30-40 minut v osolené vodě. Někdy se do vody přidává i [[bobkový list]] nebo [[celý pepř]]. Uvařené artyčoky dobře chutnají s různými druhy dresinků (např. s česnekem a hořčicí) a omáček (Uncle Ben's, Spak).
[[Category:Nedokončeno]]
 
[[Category:Řapíkatá a stonková zelenina]]

Aktuální verze z 11. 11. 2018, 21:39

Artyčok zeleninový (Cynara scolymus) - užitkovou částí vytrvalé rostliny podobné bodláku jsou květní úbory. Je původem ze severní Afriky, nyní však pěstovaná i v Evropě jako zimní zelenina a v Severní Americe po celý rok. Malé artyčoky se nakládají do octa celé, jemnější lůžko a vnitřní část se prodávají také konzervované a mražené. Artyčoky se mohou péci, smažit, vařit, plnit a podávat s různými omáčkami a dresinky, jako je kyselá omáčka, majonéza a holandská omáčka. Stonky artyčoků se při pěstování zjemňují bělením a přidávají se do polévek a dušených jídel. Mladé čerstvé artyčoky se mohou jíst i syrové.

  • Zabalené ve fólii vydrží v chadničce několik týnů. Jedí se pouze uvařené, bez listů a stonků. Dobře se omyjí a vaří 30-40 minut v osolené vodě. Někdy se do vody přidává i bobkový list nebo celý pepř. Uvařené artyčoky dobře chutnají s různými druhy dresinků (např. s česnekem a hořčicí) a omáček (Uncle Ben's, Spak).