Akce

Roketa setá: Porovnání verzí

Z WikiFood Recepty

m Editor přesunul stránku Roketa na Roketa setá
Bez shrnutí editace
 
Řádek 1: Řádek 1:
'''Roketa setá''' (Eruca sativa) je středně vysoká, bohatě větvená a olistěná bylina se světle žlutými květy, jediný druh rodu roketa který v České republice roste.
'''Roketa setá''' (''Eruca sativa'') je středně vysoká, bohatě větvená a olistěná bylina se světle žlutými květy, jediný druh rodu roketa který v České republice roste. Pěstuje se pro listy, které mají jemně štiplavou a peprnou chuť; používají se čerstvé do salátů nebo se vaří jako špenát.


== Význam ==
== Význam ==
Řádek 9: Řádek 9:
''V tomto článku byly použity texty z článku [https://cs.wikipedia.org/wiki/Roketa_setá Roketa setá] na české Wikipedii.''
''V tomto článku byly použity texty z článku [https://cs.wikipedia.org/wiki/Roketa_setá Roketa setá] na české Wikipedii.''


[[Category:Byliny]]
[[Category:Listová zelenina]]

Aktuální verze z 10. 11. 2018, 17:12

Roketa setá (Eruca sativa) je středně vysoká, bohatě větvená a olistěná bylina se světle žlutými květy, jediný druh rodu roketa který v České republice roste. Pěstuje se pro listy, které mají jemně štiplavou a peprnou chuť; používají se čerstvé do salátů nebo se vaří jako špenát.

Význam[editovat]

Roketa setá je oblíbená listová zelenina hojně používána hlavně ve středozemní kuchyni, v poslední době se stává pod názvem rukola součásti zeleninových salátů a příloh k masitým pokrmům i v České republice. Mimo schopnosti působit příznivě na chuťové buňky má pro lidské tělo i další příznivé vlastnosti, obsahuje velké množství vitamínu C a má alkaloidy s účinky diuretickými a stimulujícími zažívání, v minulých staletích byla považována za účinné afrodisiakum.

Semena obsahují téměř 30 % oleje který je složen z těchto sedmi hlavních mastných kyselin: eruková – 44,7 %, olejová – 15,1 %, linolenová – 14,7 %, linolová – 8,3 %, eikosenová – 7,4 % a palmitová – 5,1 %. Protože obsahuje velké množství pro lidský organismus škodlivé kyseliny erukové je používán v průmyslu, tam je ceněna jeho velká stabilita při vysokých teplotách, tekutost i při nízkých teplotách a dobrá oxidační stabilita. Nejčastěji je používán pro výrobu průmyslových mazadel, fermeží, pracích a čisticích prostředků, tiskařských barev, aditiv do plastů a v kosmetice.

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Roketa setá na české Wikipedii.