Akce

Způson úpravy surovin čínské kuchyně: Porovnání verzí

Z WikiFood Recepty

Založena nová stránka s textem „Category:Čínská kuchyně
 
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
Platí pravidlo, že příprava surovin zabere asi tak 85 % času, zatímco vlastní tepelná úprava oněch zbylých 15. Vyplatí se tedy přípravě věnovat náležitou pozornost.
Nebudu vás strašit ozdobným krájením, i když na talíři například ledvinky nakrájené tak, že vytvoří tvar chryzantémových květů, jsou nádhera, ale na začátek by to bylo asi příliš. Základy však jsou nutné nejenom z estetických důvodů, ale i proto, že stejně velké kousky se stejnoměrně dohotoví.
* '''Ťi-s''' - nudličky krájené po vlákně, délka asi 5 cm a síla 3 mm
* '''Ťing''' - kostičky o hraně přibližně 1 centimetr
* '''Li''' - drobné kostičky o hraně 2 mm nakrájíme z plátků masa síly asi tak 2 mm jako nudle a ty potom příčně překrájíme. Někdy se také nazývají rýžová zrna a to vám dává představu o správné velikosti
* '''Pchien''' - plátky síly 2 mm a velikosti 4 x 5 cm
* '''Kchuai''' - kousky silné kolem centimetru a velikosti 4 x 5 cm
* '''Tchiao''' - hranolky o rozměru 1 x 1 cm a délky 7 cm
* '''Tuan''' - špalíček 7 x 7 x 16 cm, tento způsob použijeme, když budeme maso po tepelné úpravě krájet na tenké plátky
* '''Mo''' - v případě, že potřebujete mleté maso, nevytahujte mlýnek na maso ani toho nejlepšího robota, ale nakrájejte si plátky pchien a ty sekáčkem upravte na masovou sekaninu.
Surovinu tedy máme nakrájenou a zbývá ji tepelně upravit. V čínské kuchyni se používá přes 33 způsobů úprav. Než bychom je popsali, přešla by vás chuť na přípravu číny a raději byste si otevřeli konzenu sardinek.
Zmiňme se proto jen o těch hlavních.
* '''Tien''' - maso prudce opražíme na velmi malém množství tuku a pak teprve přidáváme koření a ostatní přísady
* '''Liou''' - na oleji opražíme maso, poté přidáme další olej a suroviny. Tento způsob přípravy jídla má více šťávy
* '''Čchao''' - na větším množství tuku zpěníme cibulku a pak přidáme maso a ostatní suroviny
* '''Kan-ča''' - smažení suché, maso před úpravou smísíme s máčeným škrobem, je křehké a měkké
* '''Žuan-ča''' - maso před úpravou promícháme v máčeném škrobu a vejci
* '''Ťin-ča''' - nedáváme ani vejce, ani škrob, maso je pak konzistentnější
* '''Kchao''' - zajímavé pečení v soli při úpravě celých kuřat či ryb, kdy je zabalené do pergamenového papíru či alobalu pečeme zahrabané do rozpálené soli
* '''Sun''' - velmi chutná úprava uzením, kdy na dno hrnce (je lepší si na to jeden starší vyčlenit) dáme dřevěné piliny, vonné bylinky a koření, případně čajové lístečky. Místo poklice dáme kovovou mřížku a na ni položíme upravovanou surovinu. Hrnec dáme na mírný oheň a zvolna udíme, pro lepší chuť můžeme občas maso potírat sójovou omáčkou se žlutým vínem.
[[Category:Čínská kuchyně]]
[[Category:Čínská kuchyně]]

Verze z 17. 8. 2018, 19:47

Platí pravidlo, že příprava surovin zabere asi tak 85 % času, zatímco vlastní tepelná úprava oněch zbylých 15. Vyplatí se tedy přípravě věnovat náležitou pozornost.

Nebudu vás strašit ozdobným krájením, i když na talíři například ledvinky nakrájené tak, že vytvoří tvar chryzantémových květů, jsou nádhera, ale na začátek by to bylo asi příliš. Základy však jsou nutné nejenom z estetických důvodů, ale i proto, že stejně velké kousky se stejnoměrně dohotoví.

  • Ťi-s - nudličky krájené po vlákně, délka asi 5 cm a síla 3 mm
  • Ťing - kostičky o hraně přibližně 1 centimetr
  • Li - drobné kostičky o hraně 2 mm nakrájíme z plátků masa síly asi tak 2 mm jako nudle a ty potom příčně překrájíme. Někdy se také nazývají rýžová zrna a to vám dává představu o správné velikosti
  • Pchien - plátky síly 2 mm a velikosti 4 x 5 cm
  • Kchuai - kousky silné kolem centimetru a velikosti 4 x 5 cm
  • Tchiao - hranolky o rozměru 1 x 1 cm a délky 7 cm
  • Tuan - špalíček 7 x 7 x 16 cm, tento způsob použijeme, když budeme maso po tepelné úpravě krájet na tenké plátky
  • Mo - v případě, že potřebujete mleté maso, nevytahujte mlýnek na maso ani toho nejlepšího robota, ale nakrájejte si plátky pchien a ty sekáčkem upravte na masovou sekaninu.

Surovinu tedy máme nakrájenou a zbývá ji tepelně upravit. V čínské kuchyni se používá přes 33 způsobů úprav. Než bychom je popsali, přešla by vás chuť na přípravu číny a raději byste si otevřeli konzenu sardinek. Zmiňme se proto jen o těch hlavních.

  • Tien - maso prudce opražíme na velmi malém množství tuku a pak teprve přidáváme koření a ostatní přísady
  • Liou - na oleji opražíme maso, poté přidáme další olej a suroviny. Tento způsob přípravy jídla má více šťávy
  • Čchao - na větším množství tuku zpěníme cibulku a pak přidáme maso a ostatní suroviny
  • Kan-ča - smažení suché, maso před úpravou smísíme s máčeným škrobem, je křehké a měkké
  • Žuan-ča - maso před úpravou promícháme v máčeném škrobu a vejci
  • Ťin-ča - nedáváme ani vejce, ani škrob, maso je pak konzistentnější
  • Kchao - zajímavé pečení v soli při úpravě celých kuřat či ryb, kdy je zabalené do pergamenového papíru či alobalu pečeme zahrabané do rozpálené soli
  • Sun - velmi chutná úprava uzením, kdy na dno hrnce (je lepší si na to jeden starší vyčlenit) dáme dřevěné piliny, vonné bylinky a koření, případně čajové lístečky. Místo poklice dáme kovovou mřížku a na ni položíme upravovanou surovinu. Hrnec dáme na mírný oheň a zvolna udíme, pro lepší chuť můžeme občas maso potírat sójovou omáčkou se žlutým vínem.