Akce

Nové koření: Porovnání verzí

Z WikiFood Recepty

Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
'''Nové koření''' jsou sušené plody '''pimentovníku pravého''' (''Pimenta dioica, syn. P. officinalis''). Morfologicky se jedná o dvousemenné bobule. Pochází z Jamajky. Jeho chuť je ostrá a palčivá, připomíná [[hřebíček]], [[skořici]] i [[pepř]]. V některých oblastech se proto nazývá [[jamajský pepř]] nebo [[hřebíčkový pepř]].
'''Nové koření''' jsou sušené plody '''pimentovníku pravého''' (''Pimenta dioica, syn. P. officinalis''). Morfologicky se jedná o dvousemenné bobule. Pochází z Jamajky. Jeho chuť je ostrá a palčivá, připomíná [[hřebíček]], [[skořici]] i [[pepř]]. V některých oblastech se proto nazývá '''jamajský pepř''' nebo '''hřebíčkový pepř'''.


== Historie ==
== Historie ==

Verze z 30. 8. 2018, 18:42

Nové koření jsou sušené plody pimentovníku pravého (Pimenta dioica, syn. P. officinalis). Morfologicky se jedná o dvousemenné bobule. Pochází z Jamajky. Jeho chuť je ostrá a palčivá, připomíná hřebíček, skořici i pepř. V některých oblastech se proto nazývá jamajský pepř nebo hřebíčkový pepř.

Historie

První zprávy o novém koření přinesl Kryštof Kolumbus, jehož lékař, dr. Chanca, pimentovník objevil. Většího rozšíření v Evropě se ale toto koření dočkalo až koncem 17. století.

Nové koření bylo v Československu ve 20. letech předmětem přepychové daně.

Použití v kuchyni

Bobule pimentovníku, zvané nové koření, má peprnou a mírně nasládlou chuť. V kuchyni se využívá k nakládání vepřového, hovězího nebo rybího masa. Hodí se do různých druhů marinád, omáček a polévek. Svou chutí dává vyniknout svařenému vínu nebo domácím likérům. V mletém stavu se přidává do sladkého pečiva, cukroví nebo pudinků.

Reference

V tomto článku byly použity texty z článku Nové koření na české Wikipedii.