Akce

Římský kmín: Porovnání verzí

Z WikiFood Recepty

Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 11: Řádek 11:


== Související články ==
== Související články ==
* Kmín kořenný – [[kmín]]
* '''Kmín kořenný''' – [[kmín]]
* Černucha setá - [[kmín černý]]
* '''Černucha setá''' - [[kmín černý]]


== Reference ==
== Reference ==

Verze z 1. 9. 2018, 18:08

Šabrej kmínovitý (Cuminum cyminum) je jednoletá rostlina z čeledi miříkovitých. Semen se užívá jako koření a jsou známa pod názvem římský kmín.

Koření kmín římský

Kumín neboli římský kmín jsou semena šabreje kmínovitého (Cuminum cyminum). Semínka jsou podobná kmínu, ale jsou větší a zelenohnědá. Především však mají jinou vůni a hořkou chuť, takže se navzájem tato koření nedají nahradit.

Užití v kuchyni

V mediteránní oblasti se užíval s oblibou jako pepř pro svou ostrost. Jde o důležitou součást indické kuchyně (pod názvem džíra) a koření kari, kterému dodává jeho charakteristické aroma. Ve středoasijských zemích bývalého SSSR je znám pod názvem zira a přidává se do pilafu. V indonéské kuchyni se nazývá djintan. Na Balkáně (Bulharsko) se nazývá kimion a používá se ke kořenění mletých mas kebabů, jinak do místních salámů a klobás. Stejně tak ve Středomoří do salámů tzv. italského typu, masových konzerv, sýrů ale i do chleba. Další užití našel v likérnictví.

Pěstování

Už od starověku je znám v Egyptě, Řecku a Římu. Později se rozšířil do dalších zemí včetně severní Afriky. Nyní je komerčně produkován v oblastech u Středozemního moře a v Indii.

Související články

Reference

V tomto článku byly použity texty z článku Šabrej kmínovitý na české Wikipedii.