Akce

Gouda: Porovnání verzí

Z WikiFood Recepty

Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
'''Gouda''' (Chauda) je tvrdý [[sýr]] nizozemského původu vyráběný z kravského mléka. Je označován jako jeden z nejlepších sýrů na světě.
== Vlastnosti ==
Vyznačuje se žlutou vnitřní hmotou. Jeho vůně je jemná, s lehkým oříškovým nádechem. Díky vyššímu obsahu tuku (48 %) má mladý sýr výrazně krémové těsto. Kůra sýra je žlutá, přičemž jak sýr stárne, nabývá tmavých tónů a začíná se drolit. Sýr se tradičně balí do voskového obalu. Vyrábí se v kolech či blocích. Čím mladší sýr, tím světlejší obal. Obal mladé Goudy je světle žlutý, naopak obal staré Goudy je tmavě hnědý a obal přestárlé Goudy černý. Většina produkce Goudy se vyrábí průmyslově, ale stále existují i malé provozy (zvláště na statcích s mléčnou výrobou), které zachovávají tradiční postup při výrobě tohoto sýra. Objem takové produkce činí dvě procenta celkového množství.
== Druhy goudy ==
Doba zrání se pohybuje od 1 měsíce do 2 let. Čím starší sýr, tím je jeho konzistence tvrdší. Dle doby zrání lze Goudu dělit do následujících kategorií:
* Mladý sýr (jong kaas) doba zrání 4 týdny.
* Mladý uleželý (jong belegen) doba zrání 6-8 týdnů.
* Uleželý (belegen) doba zrání 8-12 týdnů.
* Pikantně uleželý (pikant belegen) doba zrání 4-6 měsíců.
* Extra uleželý (extra belegen) doba zrání 7-8 měsíců.
* Starý sýr (oud kaas) doba zrání 10-12 měsíců.
* Přestárlý sýr (overjarig kaas) doba zrání déle než 1 rok.
== Reference ==
''V tomto článku byly použity texty z článku [https://cs.wikipedia.org/wiki/Gouda_(sýr) Gouda (sýr)] na české Wikipedii.''
[[Category:Sýry (suroviny)]]
[[Category:Sýry (suroviny)]]
[[Category:Nedokončeno]]

Verze z 25. 10. 2018, 11:48

Gouda (Chauda) je tvrdý sýr nizozemského původu vyráběný z kravského mléka. Je označován jako jeden z nejlepších sýrů na světě.

Vlastnosti

Vyznačuje se žlutou vnitřní hmotou. Jeho vůně je jemná, s lehkým oříškovým nádechem. Díky vyššímu obsahu tuku (48 %) má mladý sýr výrazně krémové těsto. Kůra sýra je žlutá, přičemž jak sýr stárne, nabývá tmavých tónů a začíná se drolit. Sýr se tradičně balí do voskového obalu. Vyrábí se v kolech či blocích. Čím mladší sýr, tím světlejší obal. Obal mladé Goudy je světle žlutý, naopak obal staré Goudy je tmavě hnědý a obal přestárlé Goudy černý. Většina produkce Goudy se vyrábí průmyslově, ale stále existují i malé provozy (zvláště na statcích s mléčnou výrobou), které zachovávají tradiční postup při výrobě tohoto sýra. Objem takové produkce činí dvě procenta celkového množství.


Druhy goudy

Doba zrání se pohybuje od 1 měsíce do 2 let. Čím starší sýr, tím je jeho konzistence tvrdší. Dle doby zrání lze Goudu dělit do následujících kategorií:

  • Mladý sýr (jong kaas) doba zrání 4 týdny.
  • Mladý uleželý (jong belegen) doba zrání 6-8 týdnů.
  • Uleželý (belegen) doba zrání 8-12 týdnů.
  • Pikantně uleželý (pikant belegen) doba zrání 4-6 měsíců.
  • Extra uleželý (extra belegen) doba zrání 7-8 měsíců.
  • Starý sýr (oud kaas) doba zrání 10-12 měsíců.
  • Přestárlý sýr (overjarig kaas) doba zrání déle než 1 rok.

Reference

V tomto článku byly použity texty z článku Gouda (sýr) na české Wikipedii.