Brynza
Z WikiFood Recepty
Brynza (z rumunského brânză „sýr“, slovensky bryndza; někdy také brymza, brindza) je měkký, míšený a solený sýr vyráběný z hrudkového ovčího mléka. Vyrábí se v karpatských zemích: na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, v Ukrajině a na Moravě. Konzumují jej ale i v Rakousku, Bavorsku (Brimsen, Liptauer Käse), Česku a jinde.
Dějiny
Na Slovensku sa začala podomácku vyrábět nejspíš vlivem Valachů (t. j. asi 15. století). V 18. století ve více městech vznikly brynzárenské manufaktury (první roku 1787 v Detvě, druhá ve Zvolenské Slatině).
Výroba
Nejprve sa zasýří sladké ovčí mléko. Tato surovina se nechá zaschnout na salaši, čímž vznikne hrudkový ovčí sýr. Ten se přenese do brynzárny, kde se třídí a umývá vodou. Poté se nechá vyzrát při 20 °C v sýrařských vanách. Následně se z tohoto sýra odstraní kůra, vytlačí se z něj přebytečná tekutina (syrovátka) a rozdrtí se. Rozdrcená sušinová hmota se posolí a rozetře na válcích, čímž vznikne brynza.
Liptovská brynza se balí do typických dřevěných polosudů (škopků, slovensky geletiek).
Druhy
- Liptovská – vyrábí se jen v (pod)horských oblastech v době laktace ovcí; 50 % sušiny; 50 % tuku v sušině
- Letní – obsahuje i kravský mlékárenský sýr; 46 % sušiny, 40 % tuku v sušině
- Jasienka – podzimní, nejtučnější brynza[1]
- Zimní – skládá se ze skladovaného ovčího sýra a čerstvého kravského mlékárenského (plnotučného anebo polotučného) kravského sýra; 46 % sušiny; 50 % tuku v sušině
Pokrmy s brynzou
- Halušky s brynzou
Reference
V tomto článku byly použity texty z článku Brynza na české Wikipedii.