Akce

Cyklamát

Z WikiFood Recepty

Verze z 24. 10. 2018, 18:42, kterou vytvořil Editor (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „'''Cyklamát''' (též označovaný jako '''cyklamát sodný''' – ''sodium cyclamate'') je umělé náhradní sladidlo, asi 30–50× sladší než cukr.…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Cyklamát (též označovaný jako cyklamát sodnýsodium cyclamate) je umělé náhradní sladidlo, asi 30–50× sladší než cukr. Někteří lidé shledávají, že má nepříjemný chuťový účinek, méně však než sacharin. Ve členských státech EU se cyklamát označuje na výrobcích kódem E952. Vyrábí se synteticky reakcí cyklohexylaminu s kyselinou chlorsulfonovou a následnou neutralizací vzniklé kyseliny hydroxidem sodným nebo vápenatým.

Použití

Směs deseti dílů cyklamátu a jednoho dílu sacharinu se běžně používá pro vzájemné vyrušení chuťových dojezdů. Cyklamát je levnější než většina sladidel. Zdravotní nezávadnost je předmětem sporů.

Zákaz používání

V roce 1969 vydala americká agentura Food & Drug Administration (FDA) na cyklamát sodný zákaz používání. Bylo zjištěno, že způsobuje „rakovinotvorné tumory a vrozené vady“. Pro obsah cyklamátu sodného v nápojích Coca cola ZERO (konkrétně ty určené pro Chile, Venezuelu a některé další středoamerické země) byl tento nápoj v červnu 2009 ve Venezuele zakázán. Cyklamát se nachází i v řadě nápojů prodávaných v ČR (např. Coca cola ZERO).

Nicméně již v roce 1999 vědci dlouhodobou studií potvrdili, že cyklamát nelze za karcinogen jednoznačně považovat. Po více než 20 let podávali různým druhům opic (21 jedinců) 5x týdně cyklamát v dávkách 100 mg/kg a 500 mg/kg. Po této době byly diagnostikovány mírné formy nádorů pouze u 3 opic. Vzhledem k faktu, že podávané dávky překračují minimálně 10x množství obsažené v Zero Cole, lze tento nápoj s největší pravděpodobností bez obav konzumovat.

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny karcinogenitu za neprokázanou a vede cyklamáty jako neklasifikované.

Reference

V tomto článku byly použity texty z článku Cyklamát na české Wikipedii.