Akce

Hygiena v kuchyni

Z WikiFood Recepty

Verze z 28. 1. 2019, 09:10, kterou vytvořil Editor (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „K osobní hygieně patří čistota oděvu, hlavně však prací zástěra, kterou oblékáme pouze při vaření, nikoliv k úklidu. Při čištění zele…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

K osobní hygieně patří čistota oděvu, hlavně však prací zástěra, kterou oblékáme pouze při vaření, nikoliv k úklidu. Při čištění zeleniny, brambor a při mytí nádobí je nejvhodnější zástěra igelitová. Prsteny před vařením odkládáme. Skrývá se za nimi (a právě tak i za dlouhými nehty) mnoho nečistoty. Časté a důkladné mytí rukou je nutné jak před vařením, tak znovu kdykoliv se dotýkáme surovin nebo hotového jídla holýma rukama.

Při ochutnávání pokrmů je také třeba si počínat hygienicky. Jídlo neochutnáváme tou vařečkou nebo lžící, kterou je mícháme. Správné je nabrat jídlo k ochutnání na čistou lžíci, a pak ji odložit do použitého nádobí. Olizování prstů potřísněných připravovaným pokrmem je stejné nevkusné jako nehygienické.

Mytí nádobí není sice úkon zajímavý a zábavný, ale to ještě není důvod, aby byl proveden nedbale. Nejsprávnější je mýt nádobí v tekoucí horké vodě štětkou na delším držadle. Nemáme-li v kuchyni tekoucí horkou vodu, myjeme nádobí ve dřezu s přídavkem odmašťovacího prostředku, nejlépe s přídavkem látek chránících pokožku. Jinak používáme při mytí nádobí (a rovněž při jiných hrubších pracích v kuchyni) rukavice. Žínkám se zdrsnělým povrchem dáváme přednost před drátěnkami. Vodu čas to měníme a ve druhém dřezu umyté nádobí oplachujeme horkou vodou. Nemáme-li druhý dřez, můžeme umyté nádobí složit do koše z plastické hmoty a přelít je horkou vodou z kropicí konvičky. Takto opláchnuté nádobí není třeba utírat, oschne samo. Utíráme pouze sklenice a přeleštíme je čistou lněnou utěrkou.