Akce

Nákup potravin

Z WikiFood Recepty

Verze z 28. 1. 2019, 09:19, kterou vytvořil Editor (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Potraviny nakupujeme bud do zásoby (vařivo, brambory, trvanlivé tuky, ocet, konzervy, mouka, cukr, koření), nebo nakupujeme po…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Potraviny nakupujeme bud do zásoby (vařivo, brambory, trvanlivé tuky, ocet, konzervy, mouka, cukr, koření), nebo nakupujeme potraviny čerstvé (maso, chléb, máslo, mléko, mléčné výrobky, zelenina, ovoce, vejce).

Potraviny do zásoby kupujeme obvykle jednou za měsíc nebo za dva týdny. Všechny spotřebované potraviny si zaznamenáváme na kuchyňský blok, abychom na ně při nákupu nezapomněli. Je správné vysypat jeden kilogram vařiva do zásobníku v kuchyni a druhý kilogram uložit do spíže. Velký nákup neobstaráváme ve špičkových hodinách, ale v době vhodnější.

Zeleninu nakupujeme denně čerstvou, nezavadlou. Listovou zeleninu, například hlávkový salát, napěchujeme do kabely nebo síťovky, ale zacházíme s ní jako s květinou. Doma ji očistíme, pokropíme vodou a uložíme na chladném místě, ale nikdy do průvanu, který způsobuje její vadnutí. Kořenovou i listovou zeleninu uchováme delší dobu jako čerstvou, vložíme-li ji (každou zvlášť v igelitovém sáčku) do dolní části chladničky. Špenát musí být nepřerostlý, mladý, jinak je trpký. Okurky štíhlé a zelené, nezavadlé. Květák kupujeme bílý (nikdy žlutý nebo nafialovělý či s černými skvrnami), s pevnou růžicí. Cibuli raději drobnější, lze ji jemněji nakrájet a máme-li menší spotřebu, nemusíme ji nechávat nakrojenou zbytečné osychat do druhého dne. Koupíme-li k jaru několik rašících cibulí a zasadíme je do kořenáče, máme stále po ruce čerstvou nať, bohatou na vitamín C. Tímto způsobem pěstujeme i zelenou petrželovou nať, která je v kuchyni nepostradatelná.

Zmrazenou zeleninu a ovoce nakupujeme až při cestě z nákupu domů.,abychom ji mohli co nejdříve uložit bud do chladničky, nejlépe v mrazicím oddílu, nebo upravit teplem. Roztáním se znehodnocuje. Tání zmírníme, zabalíme-li ji do několika listů novinového papíru.

Chléb a pečivo nebudeme ukládat holé do kabely nebo síťovky vedle lahví nebo dokonce vedle zeleniny, ovoce a brambor. Síťovka je určena k nošení balíčků a nikoliv nezabaleného pečiva. Na chléb a pečivo si pořídíme plátěný nebo igelitový sáček.