Akce

Paštika ze zaječího předku

Z WikiFood Recepty

Verze z 27. 3. 2019, 15:52, kterou vytvořil Editor (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „== Ingredience pro 4 osoby == * 1 zaječí předek * 150 až 200 g slaniny * 1 menší cibule * 1 až 2 vejce * 1 namočená a vymačkaná…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Ingredience pro 4 osoby[editovat]

Postup[editovat]

  1. Zaječí předek vypereme, všechnu krev z masa vyškrábeme. Slaninu drobně pokrájíme a polovinu dáme na rendlík rozpustit do sklovita. Na rozpuštěnou slaninu vložíme drobně pokrájenou cibuli a necháme ji mírně zezlátnout (do barvy slámy). Na osmaženou cibuli vložíme rozkrájený zaječí předek (játra necháme stranou syrová) a dusíme na mírném ohni ve vlastní šťávě; podléváme jen v nutném případě a zcela nepatrně. Dušené maso vykostíme, umeleme na strojku se syrovými játry a s vymačkanou žemlí. Přidáme vejce ušlehaná do pěny, koření, šťávu z masa, druhou polovinu slaniny pokrájené na drobné kostičky a směs podle potřeby zahustíme strouhanou houskou na řidší kašovinu. Kašovinu vložíme do vymaštěné a strouhanou houskou vysypané formy (smí sahat pouze do 3/4 formy). Formu pevně ovážeme pergamenovým papírem (nebo Alobalem) a vložíme do pekáčku s vodou, která smí sahat jen do poloviny výšky formy. Vaříme 1 až 1,5 hodiny zcela mírným varem, aby voda nenastříkala do formy. Hotovou paštiku necháme vychladnout do příštího dne a pak ji krájíme na plátky.
  2. Chceme-li paštiku uchovat nějakou dobu od otevření, vaříme ji v zavařovací sklenici (masovce) a odkrajujeme s povrchu. Tím zabráníme osýchání paštiky. Paštiku samozřejmě ukládáme do chladničky a neskladujeme příliš dlouho!

Přílohy[editovat]

  • Bílý chléb a studená brusinková omáčka