Akce

Balkánský sýr

Z WikiFood Recepty

Balkánský sýr je druh měkkého sýra s typickou slanou chutí a bílou barvou, který se využívá často při výrobě zeleninových salátů či šopského salátu. Je napodobenina řeckého sýru feta a bulharské sirene, který byl vyráběn původně z ovčího, kozího a kravského mléka, ale současné typy prodávané ve střední Evropě jsou vyráběny z kravského mléka. Skládá se z 40 až 45 % tuku.

Balkánský sýr se skladuje v lehce slaném nálevu, což udržuje jeho vlhký stav a pomáhá zachovávat jeho chuť. Při dlouhodobějším skladování se doporučuje naložit ho do nálevu a nebo oleje a udržovat při teplotě 4 až 8 °C.

Sýr má širokou škálu použití při vaření i při konzumaci. V zemích svého původu je široce využíván pro ochucování jídel, ale také jako součást samotného jídla. Současně se dá i nakládat. Podává se jak s teplými pokrmy, tak i se studenými.

Řecká feta[editovat]

Původní tradiční řecký sýr feta má dlouhou tradici výroby. Zraje ve vacích z ovčí a kozí kůže, vystaven slunečnímu záření. Uchovává se ve směsi vlastní syrovátky a slaného nálevu. Obsah tuku se pohybuje mezi 45 až 60 %. Typické řecké nápoje podávané k tomuto sýru jsou ouzo a retsina.

Sirene[editovat]

Sirene nebo Sirenje (bulharsky: сирене; makedonsky: сирење; srbsky: сир, sir, albánsky: djath i bardhe) známý také jako "bílý sýr v slaném nálevu" (bulharsky: бяло саламурено сирене) jedná se o druh balkánského sýru vyráběný v Jihovýchodní Evropě, zvláště populární v Bulharsku, Srbsku, Chorvatsku, Rumunsku, Albánii, Makedonii a také v Izraeli. Vyrábí se z kozího, ovčího, kravského mléka nebo také kombinací těchto mlék. Zraje 45 dní a obsahuje 40-45% tuku. Obvykle se vyrábí v blocích/kostkách a má zrnitou strukturu. Je výtečný nejen jako stolní sýr, ale také jako přísada do salátů nebo i k přípravě pečených pokrmů.

Recepty[editovat]

Balkánský sýr je národním pokrmem ve všech zemí na Balkánském poloostrově. Rumuni, Bulhaři, Bosenci, Srbové, Chorvati, Makedonci, Albánci a Řekové konzumují balkánský sýr v různých úpravách.

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Balkánský sýr na české Wikipedii.