Rozinky
Z WikiFood Recepty
(přesměrováno z Rozinka)
Rozinky, často též hrozinky, jsou sušené plody (tzv. bobule) vinné révy. Mohou se jíst syrové, především však se používají při pečení (do těsta – např. bábovka, mazanec, vánočka, či se přidávají do náplní – především tvarohové k plnění drobného sladkého pečiva – koláče, šátečky aj.) či vaření (např. některé omáčky, kapr na černo, čatní). Rozinky jsou velmi sladké díky velké koncentraci cukrů. Pokud se rozinky skladují delší dobu, cukr uvnitř krystalizuje, krystalky se však dají rozpustit krátkým ponořením rozinek do nějaké tekutiny (alkohol, ovocná šťáva, mléko či horká voda).
Druh sušených hroznů a jeden z nejoblíbenějších sušených plodů se produkuje hlavně v Kalifornii a na Středním východě. Rozinky jsou součástí müsli ve směsi s ořechy a uplatňují se v nejrůznějším pečivu.
Lidová etymologie[editovat]
České slovo rozinka pochází z němčiny Rosine, kam přešlo z francouzského raisin, což znamená (suchý) hrozen. Původ je v latinském racēmus, což znamená zrno, hrozen. Název hrozinky vznikl v české lidové etymologii přikloněním ke slovu hrozen již dávno. Podle současných pravidel pravopisu jsou však obě možnosti pravopisně správné.
Zpracování[editovat]
Pro prodloužení trvanlivosti rozinek se používá oxid siřičitý, což ohrožuje jak kvalitu rozinek, tak spotřebitele alergiky.
Vliv na zvířata[editovat]
Rozinky jsou toxické pro psy a podobné účinky se předpokládají i u koček. U psů způsobují akutní renální selhání. Toxin, který tyto obtíže působí, nebyl doposud zjištěn.
Související články[editovat]
Reference[editovat]
V tomto článku byly použity texty z článku Rozinka na české Wikipedii.