Akce

Kategorie

Kategorie:Sušené ovoce

Z WikiFood Recepty

Zralé plody ztrácejí při sušení většinu vody vázané v roztoku přírodních cukrů a vydrží dlouhou dobu. Tato skutečnost byla známa obyvatelům Středního východu už před 5000 lety. Již tehdy se konzervovaly datle, fíky a meruňky sušením na slunci, což je stále oblíbenější způsob, i když dnes se většina plodů suší uměle. V Evropě se ve středověku jablka vkládala do teplé trouby, potom se loupala, odstranil se jádřinec, navlékla se na provázek a zavěsila se v kuchyni u stropu. V klášterech mniši sušili švestky, hrozny a jablka na kamenné podlaze pokryté slámou. Do Ameriky přivezli sušené ovoce přistěhovalci, kteří s sebou vzali oblíbené plody svého domova: jablka, nektarinky, hroznové víno, broskve, kdoule i meruňky a připojili je k původním švestkám, třešním a kaki. Dnes je Kalifornie hlavním producentem sušeného ovoce.

Způsob sušení[editovat]

Přibližně 2,5 kg čerstvého ovoce se usuší na 0,5 kg. Ovoce se sklízí ručně, stopky a pecky se odstraňují. Potom se dezinfikuje kouřem a třídí se, nakonec se rozprostře na slunci k sušení. Slunce sice dává ovoci zlatý, průsvitný vzhled, kterého nelze dosáhnout umělým sušením, tato technologie má však mnohé nevýhody. V první řadě představuje vyšší finanční náklady, pro které je mechanické sušení výhodnější. Většina ovoce se sklízí, až když dozraje (s výjimkou hrušek, které se trhají ještě zelené a nechávají se odležet). Potom se plody ošetří chemicky buď sirným kouřem, nebo se namočí v alkalickém roztoku, záleží na druhu ovoce. Obě metody podporují sušení ale pro celé ovoce, jako jsou švestky a hrozny, je lepší použít roztok.

Sušené ovoce v kuchyni[editovat]

Sušené ovoce se sladší a hutnější než čerstvé, které při pečení ztrácí na kvalitě. Sušené ovoce se používá do ovocných sladkostí, drobného pečiva a někdy i sladkých nádivek. Může se jíst i přímo, kandovat jako cukrovinky, míchat s obilninami nebo zdobit šlehačkou, jogurtem a pudinkem. Balíčky míchaného sušeného ovoce lze běžně koupit v obchodech. Korintky, rozinky a sultánky se obvykle prodávají umyté a připravené k použití; ostatní sušené ovoce by se mělo nejdřív omýt a usušit. Ovoce se může máčet i přes noc a potom ve stejné tekutině vařit.

Stránky v kategorii „Sušené ovoce“

Zobrazuje se 12 stránek z celkového počtu 12 stránek v této kategorii.