Akce

Rybíz červený

Z WikiFood Recepty

Rybíz červený (Ribes rubrum) je ovocný keř, jehož plody jsou malé jedlé bobule červené barvy s nakyslou chutí. Patři do čeledi meruzalkovité. Bobule vyrůstají na větvičkách v plodenstvích, malých hroznech.

Rybíz je ovoce pro mnohé z nás příliš kyselý na to, abychom ho jedli čerstvý. Připravuje se z něj brilantní želé. Výtečný je jako moučník k pečenému jehněčímu, drůbeži či zvěřině nebo jako jemný letní salát posypaný strouhanou syrovou zeleninou. Moučník vzniklý ponořením svazku rybízu do lehce ušlehaného sněhu posypaného jemným cukrem je i působivou a zároveň jednoduchou dekorací stolu. Z rybízu se dělají džemy, sirupy a vína.

Popis[editovat]

Rybíz červený je listnatý keř, dorůstající běžně 1 až 2m. Má pětilaločné listy spirálovitě uspořádané na stopkách, jsou střídavé, zašpičatělé, zubaté, okrouhlé a na okraji pýřité. Kůra rybízu je černošedá. Květy jsou nenápadné žluto-zelené, velké 4-9mm, kvete v 7–8cm dlouhých převislých hroznech. Kvete od dubna do května. Zralé bobule jsou kulovité, lysé, zpravidla 0,6–0,7 cm v průměru, červené nebo světle žluté, mírně nakyslé. Větve nemají trny.

Využití[editovat]

Od poloviny června až do srpna sbíráme plody a můžeme si z nich vyrobit kompot, marmeládu, džem, sirup a víno. Z naší široké škály ovoce obsahují rybízové bobule nejvíce kyselin a kromě toho jsou zdrojem důležité vlákniny a vitaminu C. Za syrova mají osvěžující nakyslou chuť. V lidovém léčitelství se využívají listy červeného rybízu na léčení střevních chorob, látky obsažené v čaji působí močopudně a podporují správné trávení.

Zajímavosti[editovat]

Planá forma tvoří plazivé výhonky a listy má lesklé, trochu síťovité a svrasklé. Naproti tomu kulturní formy plazivé výhonky nemají a jejich listy jsou matné a hladké. Rybíz se pěstuje od 15. století, zejména ve Francii a Anglii, odkud pronikl i do střední Evropy. Ribes bylo původně perské a arabské jméno pro druh reveně, z níž Arabové vyráběli sirup.

Související články[editovat]

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Rybíz červený na české Wikipedii.