Akce

Pomelo: Porovnání verzí

Z WikiFood Recepty

Založena nová stránka s textem „Category:Ovoce Category:Nedokončeno
 
Bez shrnutí editace
 
Řádek 1: Řádek 1:
[[Category:Ovoce]]
'''Pomelo''' (''Citrus maxima''), též '''[[šedok]]''', je stálezelený strom a stejnojmenný velký citrusový plod (''Citrus grandis''). Pochází z jihovýchodní Asie a je největším citrusovým plodem. Pomelo je jedním z původních druhů citrusů, které nevznikly křížením.[1] Pomelo má jen málo kalorií a neobsahuje sodík, ale naopak je zdrojem velkého množství draslíku a vody. Pěstuje se hlavně v USA (v Kalifornii), Číně a Mexiku. V Evropě se pěstuje ve Španělsku, ale v daleko menší míře. Pomelo se konzumuje syrové bez slupky, také jako příměs do jiných pokrmů. Kůra se používá v čínské kuchyni. Plod pomela dorůstá i do váhy 5 kg, ale v komerční produkci jsou běžnější plody o váze okolo 1 kg. Jeho dužina je bledě žlutá, oranžová až červená. Zvýšený podíl draslíku, minimum kalorií a tuku jej předurčuje ke konzumaci při snaze o snížení cholesterolu a prevenci proti srdečním chorobám. V Číně existuje spousta léků vyrobených ze semen, květu, kůry, plodů či nakrájených a vysušených plátků. Jsou určeny pro léčbu kašle, otoků, zlepšení trávení, pomáhají při kocovině a intoxikaci (otravě) alkoholem.
[[Category:Nedokončeno]]
 
Pomelo obsahuje (podobně jako např. grapefruit) furanokumariny, které mohou negativně ovlivnit některé léky (Atorvastatin, Simvastatin, Clopidogrel, Fentanyl, Quetiapin, Ziprasidon, Tacrolimus, Tamsulosin aj.).
 
== Reference ==
''V tomto článku byly použity texty z článku [https://cs.wikipedia.org/wiki/Pomelo Pomelo] na české Wikipedii.''
 
[[Category:Citrusové plody]]

Aktuální verze z 27. 7. 2019, 15:45

Pomelo (Citrus maxima), též šedok, je stálezelený strom a stejnojmenný velký citrusový plod (Citrus grandis). Pochází z jihovýchodní Asie a je největším citrusovým plodem. Pomelo je jedním z původních druhů citrusů, které nevznikly křížením.[1] Pomelo má jen málo kalorií a neobsahuje sodík, ale naopak je zdrojem velkého množství draslíku a vody. Pěstuje se hlavně v USA (v Kalifornii), Číně a Mexiku. V Evropě se pěstuje ve Španělsku, ale v daleko menší míře. Pomelo se konzumuje syrové bez slupky, také jako příměs do jiných pokrmů. Kůra se používá v čínské kuchyni. Plod pomela dorůstá i do váhy 5 kg, ale v komerční produkci jsou běžnější plody o váze okolo 1 kg. Jeho dužina je bledě žlutá, oranžová až červená. Zvýšený podíl draslíku, minimum kalorií a tuku jej předurčuje ke konzumaci při snaze o snížení cholesterolu a prevenci proti srdečním chorobám. V Číně existuje spousta léků vyrobených ze semen, květu, kůry, plodů či nakrájených a vysušených plátků. Jsou určeny pro léčbu kašle, otoků, zlepšení trávení, pomáhají při kocovině a intoxikaci (otravě) alkoholem.

Pomelo obsahuje (podobně jako např. grapefruit) furanokumariny, které mohou negativně ovlivnit některé léky (Atorvastatin, Simvastatin, Clopidogrel, Fentanyl, Quetiapin, Ziprasidon, Tacrolimus, Tamsulosin aj.).

Reference[editovat]

V tomto článku byly použity texty z článku Pomelo na české Wikipedii.