Akce

Citron: Porovnání verzí

Z WikiFood Recepty

Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 11: Řádek 11:
* Po oschnutí můžeme už bez obav nastrouhat zbytek čerstvé kůry zbavené chemikálií přímo do salátu, dresinku (zálivky) nebo do těsta.  
* Po oschnutí můžeme už bez obav nastrouhat zbytek čerstvé kůry zbavené chemikálií přímo do salátu, dresinku (zálivky) nebo do těsta.  


[[Category:O surovinách]]
[[Category:Ovoce]]
[[Category:Nedokončeno]]

Verze z 20. 10. 2018, 11:41

Jak zbavit citrón jedu?

Na jedné straně kůra z citronu obsahuje několikanásobně více vitaminů než jejih dužnina (příklad: 125 mg vitamínu C v kůře citronu oproti pouhým 30 mg v dužnině), na druhé straně musíme kůru z běžných plodů zakoupených v obchodě ke kuchyňskému použití odmítat, protože je chemicky ošetřena.

Je to veliká škoda, neboť kromě vyššího obsahu vitamínů a minerálů kůra obsahuje také více vlákniny než vnitřky plodů. To, co platí o chemicky ošetřených citronech, se vztahuje i na pomeranče a další citrusové plody (třeba limetky), jejichž aromatická kůra se v kuchyni také užívá. Nezbývá proto, než si v obchodě zakoupit čistou krájenou citronovou kůru nebo se chemických látek, které ulpívají v povrchové vrstvě ovocné kůry, aby bránily jejímu zplesnivění během přepravy a skladování, nějak sami zbavit. Postupujeme při tom takto:

  • Nejdříve povrch celých citrusových plodů dobře omyjeme proudem tekoucí vody.
  • Připravíme si octový roztok ze 4 dílů vody a 1 dílu 8% kvasného lihového octa.
  • Plody v octovém roztoku dobře vydrhneme kartáčkem nebo houbičkou. Povrch plodů ubrouskem otřeme a necháme asi 15 minut oschnout.
  • Nakonec ostrou škrabkou na brambory povrchovou vrstvu tence oloupeme a vyhodíme.
  • Po oschnutí můžeme už bez obav nastrouhat zbytek čerstvé kůry zbavené chemikálií přímo do salátu, dresinku (zálivky) nebo do těsta.