Akce

Kaštan jedlý

Z WikiFood Recepty

Verze z 25. 10. 2018, 20:55, kterou vytvořil Editor (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Kaštanovník setý (Castanea sativa Mill.) nazývaný též kaštanovník jedlý (či lidově jedlý kaštan) je opadavý listnatý strom z čeledi bukovité (Fagaceae).

Použití

Plod je známá pochoutka po celé Evropě. Obvykle se tepelně upravují naříznutím na špičce do kříže a krátkým opečením na horké plotně, ale mohou se i rozemlít a vzniklá mouka slouží k přípravě pečených zákusků.

Jedlé kaštany mají vyšší energetickou (kalorickou) hodnotu než brambory. V jižní Evropě kaštany lidé pojídají se zeleninou, s masem nebo s máslem a sýrem. Světové kuchyně znají např. kaštanovou kaši ke zvěřině, kaštanové pyré se šlehačkou, kaštanový pudink, kaštany v čokoládě, glazované kaštany (tj. kandované kaštany, z francouzského Marrons glaçés) aj.

Sklizeň kaštanů

Hlavní sklizeň jedlých kaštanů probíhá v říjnu. Sběr plodů kaštanovníku se provádí ručně. Nejmenší plody poslouží jako surovina pro mletí kaštanové mouky. Velké a střední plody se dále zpracovávají, případně jsou po tepelné úpravě konzumovány. Pro odstranění parazitů uvnitř plodů se kaštany máčí v 50 °C vodě a následně ochladí. Tímto procesem se také prodlužuje jejich trvanlivost. Dnes se tedy nemusí skladovat pouze sušené plody.

Kaštany v ČR

V běžné české kuchyni se kaštany nepoužívají často. Nutno dodat, že hovoříme o jedlých kaštanech. Svým tvarem připomínají po vyloupnutí baculatá malá srdíčka a nejsou tak krásně lesklé jako kaštany, které na podzim nosíme po kapsách. Jedlý kaštan má i svrchní slupku odlišnou od kaštanu „nejedlého" - je spíše hnědé barvy.

Pokud patříte mezi milovníky jedlých kaštanů, mužete si strom vypěstovat i na vlastní zahradě. Ale pozor - musíte zasadit hned dva. Jedlý kaštan potřebuje v období květu ,,kolegu", aby se jejich květy tzv. sprášily, a teprve pak strom může nést plody.

Kaštany lze použít v kuchyni k výrobě nádivky. Právě tenhle pokrm je velmi často zmiňován v knížkách: děj se odehrává v Americe, je slavný Den díkuvzdání a všichni Američané spěchají k prostřeným stolům, kde je čeká krocan s kaštanovou nádivkou. Kdo ochutnal prvně, možná s láskou vzpomínal na naši nádivku velikonoční - zkrátka - jiný kraj, jiná chuť. Zvyk je železná košile. Ale doporučujeme opakovat. Možná i vám už napříště americká specialita zachutná.

U nás máme jedlé kaštany spojené zejména se zimou. Už před sv. Mikulášem se začínají na ulicích objevovat prodejci s malým učouzeným vozíkem, na jehož roštu se opékají a voní kaštany. Prodavač vám je nasype do papírového kornoutku. Chutnají skvěle a navíc - hrst horkých kaštanů venku pěkné zahřeje.

Nemáte-li ve zvyku se toulat venku, když mrzne, ale chuť na pečené kaštany přeci jenom máte, mužete si je upéct doma. Zakoupíte syrové, doma propíchnete nožem, dáte do trouby na plech a pečete. Doporučujeme nechat při pečeni v troubě malý kastrolek s vodou. Jsou prý potom daleko lepší. Varování: nepropícháte-li plody, budou za silné kanonády létat ven z trouby jak nebezpečné střely!