Angrešt
Z WikiFood Recepty
Srstka angrešt, také srstka obecná či meruzalka srstka (Ribes uva-crispa, Grossularia uva crispa) je běžný lesní i zahradní keř lidově známý jako angrešt.
Planě rostoucí keře vysoké asi jeden metr. Listy jsou opadavé dlouhé 2 až 4 centimetry, na rubu chlupaté. Na letorostech se vyskytují ostny. Zvonkovité květy jsou malé růžovočervené, vyrůstají v paždí listenů. Angrešt je diploidní (2n=16) a je většinou samosprašný. Opylení pylem z jiné rostliny zajišťuje hmyz. Plod je bobule, nazývaná „angrešt“. U pěstovaných kultivarů je sladký a vodnatý v průměru mívá do 2 centimetrů, dozrává v červenci. Obsahuje asi 3 nebo 4 semena. Tento pěstovaný keř nebo dřevina naroubovaná jako stromek je obvykle množena pomocí vegetativního rozmnožování.
Obsahové látky
Plod angreštu obsahuje mnoho cenných kyselin, hlavně citronovou, jablečnou, vinnou a šťavelovou. Cukru obsahuje méně než 10%, především fruktózu. Obsahuje stejně vitamínu C jako citrony, vitamín E, dále menší množství vitamínu B. Z minerálních látek je bohatý na draslík, fosfor, karoten, vápník, hořčík, železo, zinek, mangan, fluór, biotin a měď. Dále křemík, který pomáhá udržovat zdravé stěny buněk a pevné vazivové tkáně a tak předchází cévním nemocem. Slupka je navíc bohatá na nenasycené mastné kyseliny a to také srdci prospívá.
Použití
V kuchyni: Angrešt lze kompotovat, zpracovávat na džem i mošt, aniž by ztrácel prospěšné vlastnosti.
V léčitelství: Angrešt je vhodný pro konzumaci dospělými i dětmi, neboť je nízkokalorický, má hodně vitamínu C (200 gramů dodá tělu polovinu denní doporučené dávky) a obsahuje také vlákninu prospěšnou pro zažívací trakt; ze zdravých, v teplém stínu usušených lístků angreštu lze spařením připravit výborný čaj (20 gramů na půllitr vody), který má protizánětlivé účinky a také zklidňuje organismus žen před začátkem menstruace.
Trh preferuje velkoplodé odrůdy angreštu, a dokonce i konzervárny jim dávají přednost.[5] Z tohoto důvodu jsou preferovány evropské druhy, které nesou největší plody. Většina Američanů nezná zralý angrešt určený k přímé konzumaci, velká poptávka je ale po zeleném angreštu na želé a další kuchyňské úpravy, píše v roce 1912 autor odborné publikace.
Reference
V tomto článku byly použity texty z článku Srstka angrešt na české Wikipedii.