Jedlý papír
Z WikiFood Recepty
Jedlý papír, občas také nazývaný oplatkový papír, žravý papír nebo též vaflový, se používá na dekoraci cukrářských výrobků, především slavnostních dortů, ale také na výrobu jiných jedlých produktů (etikety, podložky na stůl, vizitky, vánoční oplatky, PF, svatební oznámení a pod.). Také se hodí k zapékání do chleba i jiného pečiva. Často je využívaný při pečení místo pečicího papíru, stane se součástí pokrmu, ten se tak nepřilepí a jeho povrch zůstane hladký a připravený pro zdobení a potírání krémy. Jedlý papír je cenově nejdostupnější druh papíru používaného pro jedlý tisk. Práce s potištěným jedlým papírem je jednoduchá. Nehodí se však na pokládání přímo na smetanové nebo krémové dorty, protože jedlý papír nesnáší vlhkost a nelze modelovat. Jedlý papír je prakticky bez chuti.
Druhy jedlého papíru
Jedlý papír standard je silnější, neprosvítá, téměř se neohýbá. Na první pohled připomíná klasickou "čtvrtku". Jedlý papír Extra jemný je velmi tenký, zvlášť vhodný když si přejete aby o něm nebylo téměř vědět. Je ohebný, nikoli však pružný. Má-li obrázek málo barev, může sám o sobě prosvítat, na to je třeba myslet při použití na tmavém podkladu.
Složení
Jedlý papír se vyrábí ze škrobu (bramborový, kukuřičný, rýžový...), sladidla (přírodní nebo umělé) a rostlinného oleje.
Návod na použití
Jedlý papír potřete velmi tenkou vrstvou decorgelu na rubu obrázku. Tato vrstva slouží k přilepení jedlého papíru na výrobek a současně k oddělení jedlého papíru od vlhkých částí (krémy apod.). Nalepte jedlý papír na moučník a opět potřete velmi tenkou vrstvou decorgelu. Tato vrstva slouží ke zvýraznění barev, dodání lesku a změknutí jedlého papíru. Decorgel roztírejte opatrně stěrkou tak aby nedošlo k poškození jedlého papíru (protržení, poškrábání) a aby nevznikaly na jedlém papíru loužičky gelu.
Alternativní jedlé tisky
Reference
V tomto článku byly použity texty z článku Fondánový papír na české Wikipedii.